Telefon: +48 61 674 67 47 | +48 602 255 472

Menu

Pytania i odpowiedzi - czyli jak dbać o instrument

Czy są preferowane miejsca do ustawienia pianina lub fortepianu?

Tak. Przy wyborze pomieszczenia, w którym ma stanąć instrument, za wszelką cenę unikaj tych, w których dochodzi do częstych i gwałtownych skoków temperatury i wilgotności.

Nigdy nie stawiaj instrumentu w pobliżu kaloryfera, grzejnika, kominka lub innego źródła ciepła. Staraj się ustawić instrument w odległości przynajmniej 1,5-2 metrów od tego typu urządzeń. Nie stawiaj także instrumentu przy oknie, w miejscach, w których panuje przeciąg, pod klimatyzatorami, czy w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym. Instrumenty bardzo źle znoszą także ogrzewanie podłogowe.

Niestosowanie się do powyższych wskazówek to najszybsza droga do poważnego i często trwałego uszkodzenia instrumentu.

Jakie są optymalne warunku "klimatyczne" dla piania lub fortepianu?

Najważniejsze to dbać, aby w pomieszczeniu nie następowały gwałtowne zmiany wilgotności i temperatury. Są one bowiem największym wrogiem naszego instrumentu. Optymalne warunki dla instrumentu to pomieszczenia z temperaturą w granicach 18-24°C i wilgotnością powietrza w przedziale 40-65%.

Zbyt niska wilgotność powoduje rozsychanie drewna, zbyt wysoka jego pęcznienie. Obie te sytuacje mogę prowadzić do pojawiania się luzów w elementach mechanicznych instrumentu lub ich zacierania. W efekcie końcowym może to doprowadzić do poważnego uszkodzenia instrumentu.

Gwałtowne zmiany wilgotności mogą również prowadzić do pojawiania się rys i pęknięć np. na dnie rezonansowym instrumentu (patrz też Czy rysy i drobne pęknięcia na dnie rezonansowym powodują, że instrument gra gorzej?).

Jak często należy stroić pianino lub fortepian?

Strojenie dla pianin i fortepianów jest nie mniej ważne niż okresowy przegląd dla samochodów. Tylko instrument nastrojony i zadbany technicznie będzie brzmiał pięknie.

Częstotliwość strojenia instrumentu zależy od wielu czynników. Strojenie powinno być zawsze wykonywane gdy tylko pianista czuje, a może właściwszym słowem jest słyszy, że jest to konieczne. Nie powinno być to jednak rzadziej niż raz w roku. Instrumenty niestrojone latami znacznie trudnie przywrócić do pożądanego stanu (może to wymagać nawet kilku strojeń).

Co powoduje rozstrojenie pianina lub fortepianu?

Przyczyn rozstrojenia pianina lub fortepianu może być bardzo wiele. Do najczęstrzych należą jednak: duża liczba godzin gry na instrumencie oraz nagłe zmiany warunków "klimatycznych" w pomieszczeniu, w którym stoi instrument np. gwałtowne zmiany temperatury i wilgotności.

Przewozić samemu, czy wynająć firmę transportową?

Bardzo wiele instrumentów zostaje uszkodzonych w wyniku niewłaściwego lub wręcz złego sposobu przewożenia i przenoszenia.

Zawsze warto korzystać z usług profesjonalnych firm, które wiedzą jak przewozić instrumenty. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na kwalifikację firmy transportowej. Pianina i fortepiany wymagają nieco innego podejścia przy transporcie niż np. meble. Jeśli nie wiesz jaką firmę wybrać, skonsultuj się ze stroicielem i poproś go o jego rekomendacje przy wyborze właściwego usługodawcy.

Zdecydowanie nie jest zalecane by samemu lub "z pomocą sąsiada" podejmować się transportu pianina lub fortepianu. Próby samodzielnego przenoszenia lub przewożenia instrumentu mogą być niebezpieczne zarówno dla Twojego zdrowia jak i życia, a także dla samego instrumentu. Potrzebne są lata doświadczenia aby nauczyć się w jaki sposób prawidłowo i bezpiecznie przenosić instrumenty takie jak pianina i fortepiany. Bądź rozważny, nie ryzykuj. Zdrowie ma się tylko jedno!

Pamiętaj aby zawsze przemyśleć drogę, którą instrument będzie musiał pokonać z ciężarówki do domu lub odwrotnie. Zdarza się bowiem, że po wielu latach i remontach przejście, które niegdyś było wystarczające teraz może okazać się za wąskie.

Czy można samemu naprawiać drobne usterki w instrumencie?

Nie ryzykuj, wezwij fachowca. Często usterki, które pozornie wyglądają na błahe (np. zacinający się klawisz, czy odklejona okładzina klawisza) są całkiem trudne do naprawy i co ważniejsze wymagają użycia specjalistycznych narzędzi, profesjonalnych klei itp. Większość elementów w mechanizmie pianina lub fortepianu jest delikata i łatwa do uszkodzenia. Zanim więc zabierzesz się za samodzielne naprawy zastanów się dwukrotnie. Mówisz bowiem nieodwracalnie uszkodzić dobry instrument, który fachowiec mógłby przywrócić do działania w zaledwie kilka minut.

Czy stanie się coś złego, jeśli instrument będzie stał w nasłonecznionym miejscu?

W przypadku postawienia instrumentu w nasłonecznionym miejscu mogą mu grozić następujące niebezpieczeństwa: instrument może wyblaknąć lub mogą się na nim pojawić nieestetyczne odbarwienia; mocno rozgrzane drewno może się rozeschnąć co może skutkować nieprawidłowym działaniem mechanizmów instrumentu lub ich uszkodzeniem; szybkie nagrzewanie i stygnięcie (skoki wilgotności) instrumentu może doporowadzić do trwałego uszkodzenia pianina lub fortepianu.

Stanowczo radzimy, aby nie stawiać instrumentów w miejscach bezpośredniego padania dużej ilości promieni słonecznych.

Czy woda jest groźna dla pianina lub fortepianu?

Tak. Staraj się nie przebywać w pobliżu instrumentu z napojami (szczególnie gorącymi) i innymi cieczami. Na pianinie czy fortepianie nie wolno stawiać również doniczek z kwiatami, wazonów z wodą, itp. Nie powinno się też stawiać instrumentu w miejscach, gdzie może grozić mu zalanie.

Jeśli mimo wszelkich podjętych przez Ciebie środków ostrożności zdarzył się wypadek i instrument został zalany, (np. wodą) niezwłocznie zgłoś się do stroiciela w celu uzyskania pomocy i wskazówek jak należy postępować dalej w obliczu tego feralnego zdarzenia.

Jak poprawnie czyścić instrument?

Kurz najlepiej usuwać delikatną i miękką suchą ściereczką np. z mikrofibry. W przypadku poważniejszych zabrudzeń można użyć lekko wilgotnej szmatki, a następnie przetrzeć instrument suchą ściereczką, tak aby usunąć pozostałą na instrumencie wilgoć. Stosunkowo bezpieczne powinny być środki do czyszczenia mebli z drewna naturalnego (w szczególności środki do mebli politurowanych) na bazie naturalnych wosków. Przed zakupem takich środków warto zasięgnąć rady u stroiciela. Zawsze zwracaj też uwagę, czy nie używasz środka, który posiada również właściwości koloryzujące.

Pod żadnym pozorem nie wolno używać do czyszczenia pianin i fortepianów agresywnych i drażniących środków chemicznych takich jak rozpuszczalniki, płyny do czyszczenia kuchni czy armatury łazienkowej.

Czy rysy i drobne pęknięcia na dnie rezonansowym powodują, że instrument gra gorzej?

Jest to temat bardzo kontrowersyjny. Ilu specjalistów tyle zdań i opinii. Naszym zdaniem drobne rysy i małe, płytkie pęknięcia nie wpływają negatywnie i sposób zauważalny na jakość dźwięku jaki produkuje instrumentu. Drewno, jak każde tworzywo naturalne, ulega odkształceniom pod wpływem zmian wilgotności i temperatury. Zupełnie normalne jest więc pojawianie się z czasem pewnych widocznych objawów tego zjawiska. Oczywiście w przypadku pojawienia się rysy na dnie rezonansowym warto skonsultować się ze stroicielem. Należy pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków nie jest to powód do zmartwień - instrument nie będzie przez to grał gorzej.